Rudolfa Mocka 1/B, Bratislava +421902939340 info@utai.sk

Zo slovníka UTAI: VIDEO MAPPING

20. novembra 2020 Katka 0 Comments

V rámci nášho blogu sme sa rozhodli venovať aj technológiám, s ktorými v UTAI pracujeme. Začíname video mappingom.  

Čo je to video mapping

Hoci sa v tomto pojme nachádza slovo „mapa“, video mapping nemá nič spoločné s navigačnou pomôckou. Ide o pomerne nový smer v oblasti vizuálneho umenia, v ktorom sa využívajú digitálne projekcie v priestore na ľubovoľné objekty.

„Projekčný video mapping je sofistikovaná veľkolepá prezentácia, ktorá využíva tvary, detaily a charakteristiky reálneho objektu. Vytvára dokonalú priestorovú ilúziu a jednotlivé scény sa zobrazujú pomocou 3D efektov. Je to jedinečná prehliadka, plná svetelných a zvukových efektov, ktoré vytvárajú unikátnu multimediálnu show.“

V našich končinách za zmienku rozhodne stoja digitálne projekcie na Bratislavskom hrade. Určite nesmieme opomenúť hneď dva, a to video mapping pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie alebo video mapping k 100. výročiu založenia Československa, za ktorými stoja šikovní ľudia z Ústavu technológií a inovácií.

Pri projekciách dochádza k prepojeniu reálnych priestorov – kulís s dejom videa. Predstaviť si to môžete veľmi jednoducho. Na vonkajších stenách Bratislavského hradu sa premietajú postavy a obrazy, ktoré sa plynule pohybujú po fasáde. Výsledkom je realistické zobrazenie s dôrazom na emócie a moderné technológie zároveň.

Ako na tvorbu video mappingu

Pri tvorbe digitálnych projekcií je snáď najdôležitejšie poznať projekčnú plochu, na ktorej sa bude premietať. Na projektoch sa potom pracuje s najmodernejšou technikou, svetelnými efektmi a najsilnejšími projektormi. Na profesionálnej úrovni sa často pracuje aj s 3D modelmi, ktoré využívame aj my pri našej tvorbe.

Dobrým príkladom môže byť naša multimediálna projekcia na Bratislavskom hrade k výročiu Nežnej revolúcie. V 8-minútovom videu mohli diváci vidieť zmes priestorových efektov, ktoré boli vytvorené v digitálnom 3D prostredí. Ešte pred samotným procesom tvorby sme museli zrealizovať 3D skenovanie stavby a fasády hradu. Následne sme vytvorili takzvanú 3D masku, podľa ktorej sme vytvárali všetky grafické prvky. V tejto fáze sme pracovali aj takými detailmi ako rímsy na fasáde hradu, čím sme vytvorili priestor a hĺbku pre ďalšie vizuálne efekty.

Kde sa s ním stretnete

V súčasnej dobe, kedy sa verejnosť neuspokojí len tak s hocičím, má tento druh vizuálneho umenia s istotou potenciál. O stúpajúcej popularite video mappingu svedčí aj festival v Ženeve, Mapping Festival. Počas neho sa celé mesto na niekoľko večerov premení v jedno veľké premietacie plátno. Video mapping sa okrem toho často využíva už na spomínané spestrenie významných kultúrnych podujatí, ale aj v oblasti filmu a divadla.

 

Pokiaľ by ste mali svoju prezentáciu ozvláštniť o video mapping, neváhajte sa na nás obrátiť. Budeme sa tešiť!

leave a comment