Rudolfa Mocka 1/B, Bratislava +421902939340 info@utai.sk

Výstava M. R. Štefánik

11. novembra 2019 ondrej 0 Comments

Slovenské národné múzeum v priestoroch Bratislavského hradu otvorilo výstavu o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a my sme boli pri tom! 

Expozícia predstavuje bohatý život a záujmy Štefánika. Bol známy hlavne ako generál, astronóm, diplomat, vedec, cestovateľ, fotograf, zberateľ, vojak a letec.

Výstava je zložená zo zbierkových exponátov, fotografií, obrazov a predmetov a je rozdelená do troch tematických častí. Prvá časť s názvom „Život po živote“ je venovaná jeho odkazu a druhá časť poukazuje na jeho detstvo a pestrý život.

DIGITÁLNA ČASŤ VÝSTAVY V RÉŽII #UTAI

Tretia časť výstavy je digitálna a zároveň unikátna. Dominantou je interaktívny stôl, ktorý je jediný na Slovensku! Stôl tvoria dotykové obrazovky s multitouch systémom, čo znamená, že ho môžu používať viacerí návštevníci naraz v rovnakom čase a v ktorejkoľvek časti stola. Po dotyku sa na obrazovke rozprestrie výber jazyka a potom hlavné menu. Návštevník si tak sám vyberie to, čo ho zaujíma.

Aplikácia v interaktívnom stole obsahuje na mieru vytvorené ilustrácie a animácie príbehov zo života Štefánika. Ďalej ponúka autentické fotografie, listiny, digitalizované predmety a rôzne iné zaujímavosti. V ponuke je aj kvíz, kde si môže návštevník otestovať znalosti o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Zábavnejším elementom aplikácie sú hry, vďaka ktorým návštevník skúma súhvezdia, riadi lietadlo či hľadá ukryté zaujímavosti v rôznych kútoch sveta, presne tak, ako Štefánik.

„Obsah informácií je spracovaný interaktívnou formou tak, aby predstavil všestrannú osobnosť Štefánika. Po dotyku na obrazovku sa návštevníkovi zobrazí menu, kde si môže vybrať animácie, fotografie, listiny z akejkoľvek časti Štefánikovho života. Taktiež si môžu vyplniť kvíz alebo zahrať hru, ktorá vďaka priamej interakcii v návštevníkovi zanechá zapamätateľný odkaz“ povedal riaditeľ Ústavu Technológií a Inovácií Peter Matuška, ktorého tím stôl koncipoval.

Stôl bol navrhnutý tak, aby bolo možné obsah meniť a dopĺňať kedykoľvek. Je možné využiť ho aj na iné budúce výstavy s akoukoľvek témou, čo je obrovskou výhodou pre zriaďovateľa výstavy,“ dodáva Peter Matuška.

Interaktívny stôl si vyskúšala aj pani Ľubica Laššáková, ministerka kultúry SR , foto: archív UTAI

Ďalším digitálnym prvkom výstavy je video animácia vysvetľujúca princíp zatmenia Slnka, ktorý Štefánik intenzívne skúmal. Video sa prehráva na obrazovke, ktorá je implementovaná v historickom stolíku, kde sú umiestnené aj snímky a záznamy z výskumu Štefánika. Pre lepšiu demonštráciu sledovania zatmenia Slnka z pohľadu Štefánika bola vyrobená replika dobového ďalekohľadu s možnosťou nahliadnutia do optiky a sledovania tohto astronomického javu.

OBSAH APLIKÁCIE

Obsah interaktívneho stola vznikal niekoľko mesiacov. Edukačnou formou predstavuje všestrannú osobnosť M.R. Štefánika a na mape sveta znázorňuje miesta, ktoré navštívil. Vďaka tejto  technológii sme „oživili“ Štefánikov životný príbeh a tiež vznikol digitálny priestor pre množstvo zdigitalizovaných fotografií a dokumentov.

„Na výstave vidíte množstvo predmetov, no nie všetky sme dokázali dostať do plochy 400 štvorcových metrov, tak sme využili moderné technológie. Digitalizovali sme stovky fotografií, ktoré je možné si prehliadať práve za pomoci modernej techniky,“ povedal Peter Barta, riaditeľ SNM – Historického múzea.

Veľkú časť obsahu tvoria animované príbehy zo života Štefánika.

„Pri tvorbe scenárov sme sa opierali o fakty a zápisky z dostupných dokumentov. Chceli sme návštevníkovi priblížiť Štefánikove životné míľniky modernou technológiou a pútavou formou. Animované príbehy výtvarne spracovala mladá ilustrátorka Nina Abramovičová, za čo jej veľmi pekne ďakujeme,“ povedala Táňa Matušková, manažérka projektu.

Vďaka ďalším funkcionalitám aplikácie je obsah ešte zaujímavejší. Návštevník si môže otestovať svoje znalosti zodpovedaním otázok v kvíze. Zahrá sa na pilota lietadla, či astronóma v interaktívnych hrách. Ako spomienku na výstavu si návštevník môže na svoj e-mail poslať digitálnu mapu s cestovateľskými trasami, ktoré Štefánik absolvoval za celý jeho život. Tento úkon funguje pomocou QR kódu, ktorý je priložený ku každej vstupenke.

Príďte sa presvedčiť osobne! Výstavu môžete navštíviť denne (okrem pondelka) do 29. marca 2020 na Bratislavskom hrade v Rytierskej sále. V prípade záujmu Vás radi budeme doprevádzať aj s odborným výkladom k technickému riešeniu a samotnej technológii. Stačí sa ozvať…

Credits:
Klient: Slovenské národné múzeum – Historické múzeum
Projektový manažment a kreatíva: Tatiana Matušková

leave a comment