Rudolfa Mocka 1/B, Bratislava +421902939340 info@utai.sk

PRÍBEH VÝROBY BRYNDZE V DETVE

V srdci Detvy ožíva história vďaka novej expozícii vo Vagačovom dome, ktorá spája moderné technológie s bohatým kultúrnym dedičstvom. Táto multimediálna výstava ponúka návštevníkom jedinečný pohľad na príbeh prvej bryndziarne na Slovensku a osudy rodiny Vagačovcov, ktorí stáli pri jej zrode.

Expozícia bola realizovaná s finančnou podporou Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, cez členský príspevok v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie, sumou 15-tisíc eur. S prípravou odborných podkladov pomáhalo aj Podpolianske múzeum.

HISTORICKÁ EXPOZÍCIA PLNÁ EMÓCIÍ

Expozícia, na ktorej realizácii sme mali možnosť sa podieľať, využíva videoprojekciu a dobové fotografie, aby autenticky priblížila život a prácu zakladateľa bryndziarne Jána Vagača. Návštevníci môžu vidieť svadobné fotografie a zábery z významných udalostí rodiny, čo vytvára silný emocionálny zážitok. „Ak sú ľudia emocionálne dostatočne nastavení, budú odtiaľto odchádzať so slzou v oku,“ uviedol súčasný majiteľ Vagačovho domu, Martin Doskočil.

Vagačov dom, postavený v roku 1787, prešiel kompletnou rekonštrukciou. Na prízemí sa nachádza turisticko-informačná kancelária a kaviareň, prvé poschodie je venované muzeálnej časti a podkrovie slúži ako ubytovacie zariadenie. V priestoroch, kde sa kedysi vyrábala bryndza, dnes funguje remeselný pivovar s malým pohostením.

PRVÁ BRYNDZIAREŇ A RODINA VAGAČOVCOV

Vagačov dom bol od roku 1787 známy ako prvá bryndziareň na Slovensku, ktorú založil rodák zo Starej Turej – Ján Vagač. Tento šikovný a cieľavedomý 28-ročný mäsiar a obchodník s ovčím maslom zavítal do Detvy, aby nakupoval dobytok. Vďaka pohostinnosti bačov i pastierov, ktorí ho uctili tradične chlebom a hrudkovitým syrom z ovčieho mlieka, vznikla myšlienka vytvoriť unikátny produkt, ktorý chcel mladý Ján dovážať do veľkých miest a neskôr aj vyvážať za hranice. ​

Budova prvej bryndziarne sa tak na niekoľko storočí stala sídlom zámožnej rodiny Vagačovcov. Impozantná budova sa nachádzala v historickom centre vtedajšej Detvy, obklopená krásou Podpoľania. Počas rokov sa mnohým generáciám Vagačovcov úspešne darilo zveľaďovať rodinný podnik. V roku 1905 sa Alexander Vagač rozhodol natrvalo presťahovať do Detvy. Postavil dvojpodlažný dom, v ktorom prebýval so svojou ženou a deťmi. Dovtedy jeho predkovia navštevovali Detvu a bryndziareň len počas salašníckej sezóny od marca do októbra. S Alexandrovým menom sa spája veľký rozkvet podniku. Počas jeho vedenia sa výroba bryndziarne rozšírila a zmodernizovala.

Úspech však zastavilo násilné vysťahovanie, znárodnenie a následné úplné zrušenie výroby. Znárodňovanie po roku 1948 totiž znamenalo likvidáciu rodinnej bryndziarne a v roku 1951 v nej bola výroba úplne zrušená. Vagačovci museli o dva roky nato opustiť nielen podnik, ale aj rodný dom. Nástup komunistického režimu spôsobil koniec výroby aj násilné vysťahovanie tejto rodiny z Detvy.

Ťažkú situáciu opisujú aj slová z listu Alexandrovho syna Štefana, ktorý napísal v apríli 1968. „Bolí ma len to, že s nami neľudsky zachádzali, že sme chceli pracovať a nesmeli sme. Ba ani žiť poriadne,“ posťažoval sa.

Spoznajte expozíciu aj prostredníctvom nášho Youtube videa:

VÝROBA BRYNDZE: TRADIČNÉ REMESLO S BOHATOU HISTÓRIOU

Výroba bryndze na Slovensku má dlhú tradíciu, ktorá siaha až do 18. storočia. Bryndza sa vyrába z ovčieho syra, ktorý sa po zomletí a osolení nechá zrieť, čím získa svoju charakteristickú chuť a konzistenciu. Tento proces si vyžaduje zručnosť a skúsenosti, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu.​

Vagačovci boli priekopníkmi v tejto oblasti a ich bryndza sa stala známou nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ich inovatívny prístup a dôraz na kvalitu prispeli k rozvoju bryndziarskeho remesla a jeho etablovaniu ako súčasti slovenského kultúrneho dedičstva.​

Expozícia čaká na otvorenie pre verejnosť

Aktuálne expozícia ešte nie je prístupná verejnosti, keďže pred oficiálnym otvorením ju plánujú majitelia predstaviť členom rodiny Vagačovcov. Presný termín otvorenia bude včas oznámený. Táto výstava je dôkazom, ako možno modernými prostriedkami oživiť a zachovať dôležité kapitoly nášho kultúrneho dedičstva.

Oživte s nami históriu aj vo Vašej obci.

Viac informácií o Vagačovom dome nájdete na ich oficiálnej webstránke.

leave a comment