Rudolfa Mocka 1/B, Bratislava +421902939340 info@utai.sk

Virtuálny náučný chodník

VIRTUÁLNY NÁUČNÝ CHODNÍK A INTERAKTÍVNA VIDEOSTENA

Stredisko environmentálnej výchovy (SEV) Dropie, ktoré zriaďuje Slovenská agentúra životného prostredia, v auguste tohto roka slávnostne v svojom areáli otvorilo pre verejnosť nové interaktívne náučné prvky. V rámci projektu Living Lab (financovaného z nórskych fondov) Stredisko Dropie obnovilo veľkú časť areálu, zrekonštruovalo budovu infocentra, no najmä spustilo do prevádzky virtuálny náučný chodník a interaktívnu multidotykovú videostenu.


VIRTUÁLNY NÁUČNÝ CHODNÍK

Virtuálny náučný chodník pomáha návštevníkom a najmä deťom objavovať rôzne environmentálne témy, ktoré sú v aplikácii spracované jednoduchým a zábavným spôsobom. Návštevník si vezme pri vstupe na chodník tablet, ktorého súčasťou je AR aplikácia (rozšírená realita) a pohybuje sa podľa mapy areálu s vyznačenými stanovišťami. Pri každom stanovišti sa riešiteľovi automaticky otvorí krátky príbeh vo forme videa a animácie vloženej do reálneho prostredia.

Po zodpovedaní jednoduchej kvízovej otázky je možné presunúť sa na ďalšie zastavenie. Výhodou je, že zadania na seba chronologicky nenadväzujú, a tak je možné začať prechádzku náučným chodníkom pri ktoromkoľvek najbližšom stanovišti.


Systém virtuálneho chodníka pracuje na dvoch princípoch:

  • Obsah je zobrazovaný na princípe AR – rozšírenej reality. Návštevník tak po nasnímaní orientačného bodu na stanovisku uvidí pri spustení témy animáciu vo forme rozšírenej reality. Napr. animácia padajúceho dažďa nad dažďovou záhradou, lietajúceho hmyzu nad hmyzím domčekom, dážďovky pri kompostovisku a pod.
  • Obsah stanoviska sa návštevníkovi v tablete načíta prostredníctvom vysielania signálu cez špeciálne zariadenia, tzv. beacony. V okamihu, keď návštevník prejde okolo daného bodu, v tablete sa zobrazí príslušný obsah.

Ako uvádza riaditeľka SEV Dropie Katarína Vajlíková:

Sme veľmi radi, že vďaka tomuto projektu vieme dôležité environmentálne otázky a problémy priblížiť našim návštevníkom aj takouto interaktívnou formou. Tablety s virtuálnym náučným chodníkom nám dokážu zastúpiť množstvo lektorov. Samostatne sprevádzajú návštevníkov po adaptačných a mitigačných opatreniach, ktorým sme sa v našom areáli v rámci projektu Living Labs venovali.“

Náučný chodník sa skladá z ôsmich zastavení – Priepustný chodník, Zelená strecha a živá stena, Kompostovisko, Dažďová záhrada, Hmyzie domčeky, Solárna nabíjacia stanica, Tepelné čerpadlo a Mokrade Dudváh.


INTERAKTÍVNA MULTIDOTYKOVÁ STENA (videowall)

V interiéri Ekocentra upúta návštevníkov veľká interaktívna videostena s aplikáciou, ktorá unikátnym spôsobom sprostredkováva zaujímavé informácie z oblasti životného prostredia. Videostenu tvoria tzv.„multitouch“ obrazovky zapustené v nábytkovej stene, v rámci ktorých je možné premietať filmy, videá, animácie, zobrazovať obrázky, fotografie ale aj textové informácie.

Obsah je odstupňovaný pre materské, základné a stredné školy, pričom súčasťou je aj hra EkoTvorca. Hra ako aj zvyšný náučný obsah sa zaoberá environmentálnymi témami ako zadržiavanie vody v krajine, znižovanie teploty v mestských sídlach, zvyšovanie biodiverzity a využitia poľnohospodárskej pôdy v krajine.

Zaujímavosťou video steny je jej členenie a možnosť zahrať sa až pre 8 detí súčasne. Obsahy je možné sledovať na viacerých nezávislých obrazovkách. Videostena je ovládaná pomocou aplikácie, ktorá zobrazuje menu aj jednotlivé graficky upravené screeny.

Zrekonštruovaný areál SEV Dropie, ktorého zriaďovateľom je Slovenská agentúra životného prostredia, Vám aj z pohľadu vtáčej perspektívy priblíži nasledovné video

Viac inšpirácií pre Vaše priestory nájdete aj v našom portfóliu.


VIAC O STREDISKU ENVIRONMENTÁLNEJ VÝCHOVY DROPIE

SEV Dropie nájdete na Dolnom Žitnom ostrove v katastri obce Zemianska Olča. Stredisko zabezpečuje neformálne vzdelávanie formou praktickej environmentálnej výchovy pre širokú cieľovú skupinu. Programy sú orientované na spoznávanie prírodných a kultúrnych hodnôt regiónu Dolného Žitného ostrova, prezentáciu hodnôt Chráneného vtáčieho územia Ostrovné Lúky a zvyšovanie povedomia v oblasti adaptačných a mitigačných opatrení na dopady zmeny klímy.

Predchodcom SEV Dropie bola záchranná stanica dropa fúzatého, ktorú založil Slovenský poľovný zväz v roku 1985. V tom čase bolo na tomto území registrovaných však už len 20 dropov, pričom zánik jeho populácie na území Podunajskej nížiny sa zvrátiť nepodarilo. To však neznamená, že SEV Dropie stratilo význam. Jeho pracovníci vzdelávajú a vedú ľudí k ochrane prírody a upozorňujú na to, že podobný osud ako dropa, môže postihnúť aj iné druhy. 

V rámci projektu Living Lab Dropie sa njrozsiahlejšie rekonštrukčné práce sa previedli na viac ako 120 ročnej usadlosti, „tanyi“, ktorej budova bude slúžiť ako Infocentrum a výstavná sieň dropa fúzatého. Kompletne zrekonštruovaná budova s fotovoltickými panelmi a tepelným čerpadlom poskytne priestor na environmentálnu výchovu z historického, kultúrneho a regionálneho aspektu.  Ďalšími príkladmi adaptačných a mitigačných prvkov v areáli ekocentra sú: zrekonštruovaná budova vodárne s vlastnou studňou, dažďová záhrada, čiastiareň odpadových vôd, koreňová čistiareň, klimatické ihrisko, záhrada a ovocný sad doplnený o množstvo zelene a jedlých kríkov a náučný priestor pri administratívnej budove. Ďalej sa rozmiestnilo solárne osvetlenie, nabíjačka pre elektrobicykle a upravil sa terén s ďalšou zelenou výsadbou a bezbariérovým prístupom.

leave a comment