Rudolfa Mocka 1/B, Bratislava +421902939340 info@utai.sk

TIEŇOHRA V ČAJOVOM SALÓNIKU

V priestoroch Múzea v Zlatých Moravciach, expozitúry Ponitrianskeho múzea, ožil fascinujúci príbeh rodu Migazziovcov. Táto expozícia spája príbeh významného šľachtického rodu s inovatívnymi interaktívnymi prvkami, ktoré pretvárajú historické fakty na nezabudnuteľné zážitky.

Medzi hlavné prvky expozície a ich technologické riešenia určite patrí:

🎭 Tieňohra sestier Migazziových v čajovom salóniku

Nosnou dominantou expozície je určite videoprojekcia s ozvučením v podobe tieňohry, ktorá sa odohráva v dobovom čajovom salóniku. Manželka a dcéry Viliama Migazziho patrili k významným ženám 19. storočia a v salóniku dcéry spolu matkou návštevníkom prerozprávajú svoj osobný príbeh pri šálke čaju. Toto unikátne spracovanie vytvára pocit intimity a hlboký zážitok.

V samotnom čajovom salóniku sa nachádzajú predmety, ktoré vlastnili a používali členovia rodu Migazzi.

🖥️ Interaktívna historická videoprojekcia

Rodina Migazziovcov žila v Zlatých Moravciach od začiatku 18. storočia až do 19. storočia. Boli najbohatšou a najvýznamnejšou rodinou v meste. Dcéry vlastnili kúpele Piešťany či stáli pri založení arboréta v Mlyňanoch. Tieto a mnohé ďalšie informácie majú návštevníci múzea možnosť si vyhľadať pomocou tabletu na nástennej videoprojekcii so zvukovým sprievodom

Zoznámte sa s touto expozíciou aj prostredníctvom našej videopozvánky, v ktorej Vám celý koncept priblíži lektorka múzea Viera Tomová:

ZAUJÍMAVOSTI ZO ŽIVOTA RODU MIGAZZIOVCOV

Rod Migazzi pochádzal z  kraja Valtelin na pomedzí Švajčiarska a Talianska. Príslušníci rodu postupne  nadobudli viaceré majetky v rakúskej časti Tirolska, neskôr aj v Čechách a v Uhorsku. Zlatomoravecké panstvo získali Migazziovci od panovníčky Márie Terézie, donačnou listinou vydanou 21. augusta 1779.

Práve táto donačná listina patrí medzi najväčšie klenoty expozície. Listina bola udelená kardinálovi Krištofovi Migazzimu, zakladateľovi zlatomoraveckej uhorskej vetvy rodu. V roku 1850 sa dedičom zlatomoraveckého panstva stal Viliam Migazzi. Viliam bol nesmierne aktívnym človekom. Bol poslancom uhorského parlamentu, predsedom Viedenského charitatívneho spolku, zaslúžil sa o výstavbu Požitavskej železnice, ale aj o založenie prvého múzea v Zlatých Moravciach. Prispel tiež k založeniu zlatomoraveckého cukrovaru a kobercovej fabriky. Vybudoval aj prvý parný mlyn v meste.

Viliamova manželka Antónia založila  v  Tekovskej župe  Červený kríž a sirotinec, v ktorom  opatrovala nielen siroty, ale aj chudobné deti a starcov. Manželia mali 6 dcér. Najstaršia z dcér Irma sa vydala za Imricha Erdödyho majiteľa hlohoveckého panstva a svetoznámych kúpeľov Piešťany. Po Irme je v kúpeľoch pomenovaná budova Thermia Irma Palace.

Druhá Migazziho dcéra Eugénia  bola manželkou grófa Karola Forgácha a matkou posledného Forgácha vlastniaceho hrad Jelenec Gýmeš. Tretia dcéra Vilma bola manželkou grófa Huga Oberndorfa, ktorému patrili Kúpele Dudince. Najmladšia dcéra Antónia uzavrela manželstvo s barónom Štefanom Ambrózym, ktorý dostal ako svadobný dar veľkostatok vo Vieske nad Žitavou. Na darovanom pozemku si postavili kaštieľ a založili svetoznámy stále kvitnúci park Arborétum Mlyňany.

Viac informácií o expozíciách Múzea v Zlatých Moravciach nájdete na ich webstránke https://www.muzeumnitra.sk/otvaracie-hodiny/

SPOLU POSÚVAME HRANICE

Expozícia Rodu Migazziovcov v Múzeu v Zlatých Moravciach je opäť dôkazom, že aj historické témy možno spracovať moderným a atraktívnym spôsobom

Veríme, že aj tieto riadky Vás povzbudili pri plánoch či rekonštrukciách vo Vašich múzeách a výstavných priestoroch. Dovoľte nám preto Vám touto cestou poďakovať za Vašu dôveru a spoluprácu počas uplynulého roka. Ste to práve Vy, kto nás motivuje inovovať a posúvať hranice múzejných expozícií na Slovensku.

leave a comment