Rudolfa Mocka 1/B, Bratislava +421902939340 info@utai.sk

muzeum Halic

OŽIVENIE UMELECKÉHO ODKAZU V HALIČI

Expozícia v Pamätnom dome Tivadara Kosztku Csontváryho v obci Halič pri Lučenci nielen oslavuje život a umelecké diela tohto významného umelca, ale zároveň umožňuje návštevníkom zažiť pútavú atmosféru prostredníctvom moderných technológií.

Pamätný dom Csontváryho spolu s obecným múzeom vznikli v objekte niekdajšej materskej školy. Samospráva na realizáciu projektu získala z Programu cezhraničnej spolupráce Interreg vyše 800.000 eur. Ďalšie financie obec čerpala z regionálneho príspevku určeného pre najmenej rozvinuté okresy. Pri návšteve múzeá Vás určite zaujme:

Matricová obrazovka s efektom „živého portrétu“

Tento prvok je umiestnený vo vstupnej časti objektu. Jeho súčasťou sú portrétne umelecké diela T. K. Csontváryho, do ktorých sa po priblížení k obrazovke návštevníkovi zosníma tvár a aplikácia ju prenesie do digitálneho portrétneho obrazu. Stačí sa usmiať a technológia okamžite návštevníkov „premení“ na súčasť výstavy.

Virtuálny hrnčiarsky kruh

Bez nutnosti „špinavých rúk“ si návštevníci môžu vyskúšať umenie hrnčiarstva pomocou virtuálneho hrnčiarskeho kruhu. Pohybom rúk nad senzormi tvoria vlastné keramické výtvory, ktoré sa zobrazujú v reálnom čase, čím vzniká zábavný a jedinečný zážitok.

Historický 3D model obce

Dejiny obce ožívajú vďaka interaktívnej reliéfnej makete, ktorá pomocou obrazovky a atraktívnych animácií umožňuje návštevníkom ponoriť sa do príbehu miesta vlastným tempom, pričom tento prvok možno prispôsobiť rôznym témam.

Veľkoplošná interaktívna projekčná stena
Pútavou súčasťou výstavy je dotyková video projekčná stena využitá na prezentáciu umeleckých diel Tivadara Kosztku Csontváryho, doplnená interaktívnymi prvkami na vyplňovanie kvízov a s hrami. Obsah projekčnej steny je možné ľahko prispôsobiť podujatiam organizovaným v obci.

Hologram Haličského pokladu

Tajomný poklad obce Halič je vyobrazený v podobe digitálneho hologramu zobrazujúci vybrané šperky s textovými informáciami.

Viete ako funguje hologram ?

Hologram využíva špeciálne lasery a svetelné efekty, ktoré vytvárajú trojrozmerný obraz v priestore. Návštevníci tak môžu nahliadnuť do minulosti a obdivovať byzantské šperky z 7. storočia, ktoré sa akoby „levitujú“ vo vzduchu! Tento efekt umožňuje pozerať sa na poklad z rôznych uhlov, čím vzniká dokonalá ilúzia hĺbky a reálneho priestoru. Viac o tomto produkte tu.

Digitálny archív so slúchadlom

Interaktívne dotykové obrazovky detailne predstavujú umelecké diela T. K. Csontváryho. Návštevník má možnosť prisadnúť si k obrazovke, na ktorej objavuje zmenšené digitálne diela. Potiahnutím prsta po obrazovke sa zobrazí vybrané zmenšené dielo v reálnej veľkosti, stručný popis o diele, ako aj možnosť vypočutia si nahrávky cez inštalované slúchadlá.

Tkáčsky stroj a kolovrátok

Replika tkáčskeho stroja a kolovrátku upriamuje pozornosť na dlhú históriu súkenníctva v obci. Proces spracovania vlny dopĺňa atraktívna animácia.

Oživenie historickej premietačky a gramofónu s rádiom

Priestor múzea oživujú aj exponáty historickej premietačky a gramofónu s rádiom. Obidva artefakty sa podarilo prostredníctvom moderných technológií oživiť a návštevníkom spríjemnia prehliadku múzeom.

Spoznajte túto zaujímavú expozíciu prostredníctvom nášho YOUTUBE videa:

muzeum Halič

ODKAZ UMELCA

Teodor Kosztka-Csontváry sa narodil v roku 1853 v Sabinove a do obce Halič prišiel v 90. rokoch 19. storočia ako lekárnik. Jeho maľba sa spája s expresionizmom a postimpresionizmom, ale nepatril k žiadnemu z výrazných umeleckých smerov. Pravidelne cestoval a maľoval svoje najvýznamnejšie obrazy na Blízkom východe. V jeho tvorbe sa prejavuje zmysel pre živly. Motívy slnka, vody, vetra či iné sú preto jej dôležitou súčasťou. Bol to osamelý maliar, ktorému maďarskí súčasníci nerozumeli a jeho význam spoznali až po jeho smrti.

Približne tretina Csontváryho obrazov ostala na povale lekárne v Haliči, kde ich zhodou náhod objavil mladý študent architektúry. V súčasnosti sa jeho obrazy nachádzajú v múzeách či súkromných zbierkach.

MÚZEUM A SPOLOČENSKÝ PRIESTOR

Priestor bývalej školy plní okrem múzea aj funkciu kultúrno- spoločenského priestoru. V priestoroch funguje príjemná kaviareň Céder s terasou aj s detským ihriskom. Interiér je vhodný na organizáciu prednášok či školení.

Múzeum je možné navštíviť počas otváracích hodín. V prípade väčších skupín je potrebná rezervácia. Kontakty ako aj otváracia doba sú uvedené na stránke obce.

https://www.halic.sk/obec-1/muzeum-csontvary-s-kaviarnou-ceder/

https://www.halic.sk/obec-1/muzeum-csontvary-s-kaviarnou-ceder/

leave a comment